MASAŻ KLASYCZNY
1. MASAŻ KLASYCZNY CAŁOŚCIOWY
2. MASAŻ RELAKSACYJNY
3. MASAŻ IZOMETRYCZNY
1. Masaż klasyczny jest to najpopularniejszy rodzaj masażu, wykonywany na profesjonalnym stole z użyciem olejków. Masaż polepsza odżywienie tkanek, reguluje napięcie nerwowe, działa regenerująco na mięśnie, przyspiesza przemianę materii, poprawia przepływ krwi i limfy a także wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Podczas zabiegu usuwane są obumarłe komórki naskórka, poprawia się czynność gruczołów potowych i łojowych.
Terapeuta stosuje klasyczne techniki masażu, takie jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibrację.
2. Masaż relaksacyjny jest to zabieg mający na celu rozładowanie stresu, rozluźnienie mięśni oraz poprawę ukrwienia. Terapeuta wykonuje wolne, spokojne, płytkie i rytmiczne ruchy, aby zapewnić pacjentowi relaks psychiczny i fizyczny.
3. Masaż izometryczny stosowany jest najczęściej po różnego rodzaju urazach w celu przywrócenia siły mięśniowej i zwiększeniu masy mięśni. Jest to masaż częściowy, wykonywany na osłabionej grupie mięśniowej. Podczas zabiegu pacjent napina izometrycznie mięśnie.
MASAŻ TAJSKI
1. MASAŻ TAJSKI
2. MASAŻ TAJSKI STÓP
3. MASAŻ TAJSKI STEMPLAMI ZIOŁOWYMI
1. Prawdziwe korzenie masażu tajskiego nie są dokładnie poznane. Nie jest wykluczone, że masaż ten pochodzi z Indii, a nie z Tajlandii. Masaż tajski jest jedną z 4 gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów. Zostało przyjęte, że jego twórcą był Jivaka Kumar Bhaccha- żyjący ok. 2,5 tysiąca lat temu, osobisty lekarz Buddy i nadworny lekarz króla Magadhy. Przez wiele stuleci masaż tajski praktykowany był głównie przez buddyjskich mnichów w tajskich świątyniach.
Filozofia masażu tajskiego opiera się na przekonaniu, że przez ciało człowieka przechodzi 72 tysiące kanałów energetycznych (sen), przez które przepływa energia życiowa (lom). Złe krążenie energii w organizmie może powodować ból a także wywoływać choroby, dlatego w masażu tajskim główny nacisk kładzie się na pracę z liniami energetycznymi.
W Europie masaż tajski jest coraz bardziej znany i doceniany dzięki wielu korzystnym właściwościom, między innymi:
-uśmierza ból i zmniejsza napięcie mięśniowe,
-wzmacnia stawy i ścięgna,
-pozytywnie oddziaływuje na krążenie krwi i limfy,
-uwalnia od stresu,
-zapewnia relaks,
-harmonizuje przepływ energii w ciele.
Masaż tajski polecany jest wszystkim osobom, które chcą podnieść lub utrzymać dobrą sprawność organizmu.
Sposób wykonania
Masaż tajski jest wykonywany na macie (materacu) ułożonej na podłodze, w atmosferze spokoju, odprężenia i medytacji. Terapeuta oprócz dłoni używa także przedramion, łokci, kolan i stóp. Wykorzystuje się głównie ciężar własnego ciała niż siłę mięśni. Podczas zabiegu nie używa się środków poślizgowych, takich jak olejki. W niektórych przypadkach mogą zostać zastosowane maści ziołowe o działaniu przeciwbólowym lub rozgrzewającym. Osoba masowana ubrana jest w wygodne i luźne ubranie. Masażysta stosuje różne techniki pracy z ciałem, takie jak: uciskanie mięśni, rozciąganie, praca z liniami energetycznymi, elementy pasywnej jogi. Terapeuta rozpoczyna masaż od stóp, następnie kieruje się do góry, kończąc na głowie i twarzy. Osoba masowana przyjmuje pozycje wywodzące się systemu Hatha Yoga, dlatego masaż tajski zwany jest potocznie jogą dla leniwych. Zasadniczymi postawami są: leżenie tyłem i przodem, leżenie na boku, pozycja odwrócona i siedząca. Podczas zabiegu mogą być one wszystkie lub wybiórczo zastosowane, w zależności od stanu zdrowia masowanego.
2. Tajski masaż stóp- jest to masaż strony grzbietowej i podeszwowej stóp, palców, kostek, łydek oraz okolicy kolan. Terapeuta podczas masażu używa olejków i ziołowych maści, a także owalnego, drewnianego kijka.
Masaż rozluźnia mięśnie i ścięgna , a także poprzez działanie na strefy refleksologiczne stopy może mieć działanie ogólnoustrojowe.
3. Masaż tajski stemplami ziołowymi- jest to masaż podczas którego stosuje się bawełniane woreczki z mieszanką leczniczych ziół. Tradycyjne stemple zawierają między innymi kurkumę, trawę cytrynową, imbir lekarski i kamforę. Woreczki z ziołami są przed masażem podgrzewane, co powoduje uwalnianie się zgromadzonych w nich olejków eterycznych. Stemple przykłada się bezpośrednio na skórę, wykorzystując zarówno wpływ ciepła jak i ziół na organizm.
ZEN SHIATSU
Shiatsu w dosłownym tłumaczeniu oznacza „naciskać kciukami”. Jest to delikatny, harmonijny masaż, który powstał w XX wieku w Japonii. Korzenie tej formy pracy z ciałem sięgają jednak o wiele dalej. Filozofia shiatsu opiera się na tradycyjnej medycynie chińskiej czyli między innymi nauce
o meridianach (kanałach energetycznych), które łączą się z poszczególnymi organami ciała, oraz
o przemieszczającej się nimi energii Qi.
Zen shiatsu jest to jeden ze stylów shiatsu stworzony przez Shizuto Masunagę. Zawarł on w nim swoją wiedzę na temat shiatsu, chińskiej medycyny i zachodniej psychologii, przez to terapia jest jeszcze bardziej holistyczna. Może wpływać nie tylko na ciało, ale także na umysł i emocje.
Celem shiatsu jest zrównoważenie wewnętrznej energii organizmu, pobudzenie samouzdrawiających sił ciała do szybszej regeneracji i zdrowienia oraz zapewnienie głębokiego relaksu.
Osoba poddawana terapii ubrana jest w niekrępujący ruchów ubiór. Masaż odbywa się na macie
w atmosferze wyciszenia i relaksu. Terapeuta oprócz dłoni używa również innych części ciała, głównie przedramion i kolan.
MASAŻ Z UŻYCIEM BAŃKI CHŃSKIEJ
Masaż z użyciem bańki chińskiej jest to masaż, którego głównym celem jest modelowanie sylwetki. W gumowej bańce wytworzone zostaje podciśnienie, co powoduje zassanie skóry i tkanki podskórnej do jej wnętrza. W rezultacie wzrasta miejscowy przepływ krwi, polepsza się metabolizm tkankowy, skóra staje się jędrniejsza i gładsza. Odpowiednie techniki masażu w połączeniu z bańką chińską mogą stanowić jedną z metod walki z cellulitem. Ten rodzaj masażu najczęściej wykonuje się
w obrębie ud, brzucha, pośladków i dolnej części pleców.
Przeciwwskazania :
• zaburzenia krzepliwości krwi
• skłonność do obrzęków i wylewów podskórnych
• żylaki
• stany zapalne w miejscu poddawanym zabiegowi
MASAŻ Z UŻYCIEM GORĄCYCH KAMIENI
Jest to masaż, który łączy w sobie techniki zaczerpnięte z masażu klasycznego, masażu tkanek głębokich oraz termoterapię.
Do masażu wykorzystuje się kamienie bazaltowe, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem magazynowania ciepła, oraz kamienie marmurowe, wykorzystywane w terapii zimnem.
Pod wpływem wysokiej temperatury, rozszerzają się naczynia krwionośne i zwiększa się przepływ krwi na obszarze poddawanym zabiegowi, mięśnie stają się bardziej rozluźnione. Ciepło poprawia również lepkość maziówki, co przekłada się na lepszą ruchomość stawów.
Oba typy kamieni mają wygładzoną powierzchnię, co umożliwia płynne przesuwanie ich po masowanej tkance. Kamienie bazaltowe rozgrzewa się w specjalnym podgrzewaczu do temperatury ok. 50-60 °C.
Użycie kamieni podczas standardowego masażu sprawia, że zabieg ten jest jeszcze bardziej przyjemny, a odczucie odprężenia zostaje spotęgowane.
SHIATSU FACELIFT
Masaż Shiatsu Facelift to nieinwazyjna metoda łącząca świat zachodni (techniki mięśniowe
i powięziowe) z pracą z punktami akupunkturowymi wywodzącymi się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Głęboki relaks a także natychmiastowy efekt zwiększenia witalności oraz poprawa kolorytu skóry, to niewątpliwe główne atuty tego zabiegu.
Masaż składa się z kilku etapów, podczas których opracowywane są mięśnie szyi, następnie mięśnie twarzy, główne punkty akupunkturowe znajdujące się w tym obszarze. Na końcu stosowane są techniki z użyciem naturalnego olejku mające na celu spłycenie drobnych zmarszczek mimicznych.